باج افزار واناکرای رمزگشایی شد :: علم وفناوری

باج افزار واناکرای رمزگشایی شد

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  بر اساس برآوردهایی که تاکنون صورت گرفته است، بیش از ۲۰۰ هزار رایانه در ۱۵۰ کشور جهان موردحمله ی باج افزارواناکرای(WannaCry Ransomware)واقع شده اند که از جمله قربانیان این حمله ی سایبری می توان به مراکز مهمی همچونسازمان ملی خدمات بهداشت انگلیسووزارت کشور روسیهاشاره کرد. پس از خسارات گسترده ای که این باج افزار در پی داشت، اکنون امیدها برای حل این بحران بیشتر شده است.

   Wannacry attack

  میزان گستردگی حملات باج افزار Wannacry

  روز جمعه ۱۹ می، ابزاری منتشر شده است که به گفته ی محققین، می تواند بسیاری از رایانه های آلوده به اینباج افزاررا بدون پرداخت مبلغ باج رمزگشایی کند. این برنامه قادر خواهد بود اطلاعات رایانه های آلوده به این باج افزار که از سیستم عامل های ویندوز XP ،7 و ۲۰۰۳ استفاده می کنند، بازیابیکند. همچنین به گفته ی یکی از محققان که در ساخت این برنامه مشارکت داشته است، این امکان وجود دارد که ابزار منتشرشده بتواند روی دیگر نسخه های ویندوز همچون ویندوز سرور ۲۰۰۸، R2 ۲۰۰۸ و ویستا نیز عملکرد درستی داشته باشد. این برنامه، موسوم به WannaKiwi، بر پایه ی ابزاری که پیش ازاین و با نام واناکی منتشرشده بود، کلید رمز را پیدا می کند. WannaKey، در روز ۱۸ می به منظور استخراج اطلاعات لازم برای ساخت کلید رمزنگاری در سیستم عامل های XPمنتشر شد؛ ولی این ابزار نیازمند برنامه ی جداگانه ای برای تبدیل بیت های استخراج شده به کلید رمزگشایی است.

  مت سوییش، از بنیان گذاران شرکت امنیت سایبری Comae Technologies، در توسعه و ارزیابی واناکیوی همکاری داشته و اعلام کرده است که این برنامه به درستی کار می کند و جزئیات فنی آن را نیز برای عموم منتشر کرده است. همچنین یورو پل و آژانس مجری قانون اتحادیه اروپا هم این برنامه را تأیید کرده اند.

  europol wannakiwi

  همچون واناکی، واناکیوی نیز از نقایص موجود در رابط برنامه نویسی برنامه های رمزنگاری مایکروسافت بهره می جوید؛ واناکرای و دیگر برنامه های کاربردی ویندوز هم از این رابط برای ساخت کلیدهای رمزنگاری و رمزگشایی استفاده می کنند. این رابط دارای توابعی برای پاک کردن کلیدهای ساخته شده، از حافظه ی کامپیوتر است؛ ولی نقص های این رابط باعث می شود گاهی اعداد اولی که برای ساخت کلید از آن ها استفاده می شود، در حافظه باقی بمانند. این اعداد را تا زمانی که رایانه خاموش نشده باشد یا آن قسمت از حافظه با مقدار جدیدی بازنویسی نشده باشد، می توان بازیابی کرد.

  واناکیوی با جستجوی حافظه و یافتن مقادیر p و q که کلید رمزنگاری بر پایه ی آن ها ساخته شده است، کلید را بازیابی و سپس با استفاده از آن،فایل هایقفل شده توسط باج افزار واناکرای را رمزگشایی می کند.

  بنجامین دلپی، یکی از توسعه دهندگان واناکیوی این گونه بیان می کند که ابزار موجود تاکنون توانسته است رایانه های زیادی را رمزگشایی کند که برخی دارای سیستم عامل ۷ و ۲۰۰۳ بوده اند. او معتقد است که دیگر نسخه های ویندوز نیز می توانند به گونه ای مشابه بازیابی شوند. همچنین واناکیوی مزیت هایی نسبت به واناکی دارد، ازجمله رابط کاربری ساده و قابلیت تولید کلید رمزگشایی بدون نیاز به هیچ ابزار دیگری.

  دلپیاین گونه بیان می کند:

  برای بازیابی فایل های خود، برنامه ی واناکیوی را دانلود کنید. اگر کلید رمزگشایی قابل بازیابی باشد، این برنامه آن را استخراج و شروع به رمزگشایی تمام فایل های قفل شده از هارد دیسکتان می کند، درست مانند زمانی که مبلغ باج را پرداخت کرده باشید. بااین حال در بسیاری از موارد این کلید قابلیت بازیابی ندارد و شانس کمی برای این کار وجود دارد.

  wannakiwi

  ابزار واناکیوی در حال بازگشایی فایل های رمزنگاری شده

  ابزار واناکیوی را می توانیدازاینجادانلود کنید(از آنجایی که این برنامه توسط ما تست نشده است، هرگونه پیشامد احتمالی بر عهده ی خودتان است و زومیت مسئولیتی بر عهده نمی گیرد).

  باید توجه داشته باشید اگر سیستم ریستارت شده باشد یا مکانی از حافظه که اطلاعات لازم برای بازیابی کلید ذخیره شده است، با داده های جدیدی بازنویسی شده باشد؛ این برنامه ی رمزگشا همچون واناکی قادر به یافتن کلید و بازیابی اطلاعات نخواهد بود. واناکیوی هنوز به صورت گسترده روی رایانه هایی با پردازنده های ۶۴ بیتی تست نشده است؛ لذا این امکان وجود دارد که عملکرد آن بر این رایانه ها با مشکلاتی همراه باشد. با وجود تمام محدودیت هایی که این برنامه ی رمزگشا دارد، واناکیوی پیشرفتی بزرگ در مسیر جبران خسارات وارده و کمکی ارزشمند برای حل مشکل بسیاری از مردم محسوب می شود.

  نویسنده : بازدید : 9 تاريخ : دوشنبه 1 خرداد 1396 ساعت: 3:02
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها ads-123