دستاورد بزرگ چین با تامین انرژی از "یخ آتشین" | بلاگ

دستاورد بزرگ چین با تامین انرژی از "یخ آتشین"

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

یخ آتشین

چین اعلام کرده که به موفقیتی بزرگ در عرصه انرژی دست پیدا کرده که سازگار بودن آن با محیط زیست مورد شبهه است.

به نقل از اینهبیتت، محققان چینی ادعا می کنند که توانسته اند در منطقه دریای جنوبی چین گاز موجود در یخ آتشین را خارج کنند.

یخ آتشینیا آذریخ که از نظر شیمیایی همان هیدرات متان(Methane Clathrate) است یک ترکیباست که در آن، مولکول هایمتاندر شبکهبلوریآبگیر افتاده اند که حالتجامدیشبیه بهیخدارد.

در صورتی که این ادعا درست باشد می تواند انقلابی در آینده انرژی جهان به وجود بیاورد.

یخ آتشین یکی از آخرین منابع سوخت کربنی در زمین محسوب می شود و مقادیر زیادی از آن در اقیانوس ها وجود دارد اما استخراج گاز از آن فوق العاده مشکل است زیرا به راحتی شعله ور می شود.

پیشتر ژاپن نیز تلاش هایی در این زمینه داشته است اما این دستاورد چینی ها می تواند نقطه عطفی در مسائل مربوط به انرژی جهان باشد.

رسانه های چینی اعلام کرده اند که متخصصان در دریای جنوبی چین موفق شده اند روزانه از 16 هزار متر مکعب یخ آتشین، گاز استخراج کنند.

یکی از متخصصان دانشگاه ملی سنگاپور به بی.بی.سی گفته است: با توجه به نتایج تحقیقات ژاپنی ها که پیش از این منتشر شده، توانایی چینی ها در استخراج گاز به مراتب بیشتر است و این موضوع گامی بزرگ برای تولید انرژی در جهان است.

این محقق افزود: باید توجه داشت که این استخراج باید با دقت و حساسیت زیادی انجام شود زیرا انتشار متان در این فرآیند که یک گاز گلخانه ای است می تواند آسیب بیشتری نسبت به کربن دی اکسید در جو داشته باشد.

در حال حاضر این نوع انرژی در ابتدای راه خود قرار دارد و پیش بینی می شود تا سال 2025 آماده بهره برداری به صورت گسترده و صنعتی نباشد.

...
نویسنده : بازدید : 15 تاريخ : دوشنبه 1 خرداد 1396 ساعت: 3:02